képzavar és ikes igék
2007. 04. 24.1. Mi annak a nyelvi hibának a neve, (ha van egyáltalán), ha egy szólást, a szólás jelentésével összekeverve rosszul használunk, pl „kemény dió” kb. nehéz feladat -> és ebből beszédben „nehéz dió” lesz.
2. A másik az ikes igek ragozásával kapcsolatos. Elfogadható alak az „iszok”, „játszok” (iszom, játszom helyett) stb.? (Tíz-, sőt százezres
nagyságrendben lehet találni ilyen szavakat az interneten, tehat az anyanyelvi beszélők használják.)
2. Az ikes igékről: Nem minden ikes igéhez lehet -m ragot kapcsolni: internetezek, mobilozok, hazudok, elbújok. Az ikes igéknek négy csoportját különbözteti meg a leíró nyelvészet, és így toldalékolásuk sem egységes. Az Ön által felsoroltak mind szabályos ikes igék, amelyeket a választékos stílusban -m raggal látunk el egyes szám 1. személyben. A beszélt nyelvben viszont általános és igen természetes a -k toldalék. Mai felfogásunk szerint ez nem is tekinthető súlyos hibának, inkább nyelvváltozatbeli és stíluskülönbség. Főleg igényes írásbeli műfajokban és választékos szóbeli helyzetekben képzelhető el a hagyományos és a hagyományosan szabályos -m.
Az eszem, iszom, lakom mellett úgyszintén helyes a fürdöm, és ugyanannyira fogadható el (vagy nem fogadható el) a fürdök, mint az eszek, iszok, lakok. Ez azt jelenti, hogy azonos toldalékolási csoportba tartoznak.
