itt felejtek, ottfelejtek
2007. 05. 31.Egy kis egybe- illetve különírási problémám lenne: A szótár szerint „itt felejtek”, de „ottfelejtek”.
Ugyanez vajon érvényes a hagy/ok, marad/ok szavakra? Miért van külön az itt és miért írom egybe, hogy ott?
Ettől függetlenül az „itt felejtette el a verset a másik gyerek is” és az „itt felejtette a ceruzáját, nem az asztalon” típusú használat esetén, ahol a rámutató, ill. szembeállító értelem révén érzékelhető még a szó határozói jellege, változatlanul a különírást javaslom (akárcsak az „ott” esetén).
Az egybeírt „otthagy” alakra ugyanez vonatkozik: az MHSz. ‘nem visz magával’ és ‘elhagy’ jelentésben javasolja az egybeírást; ilyen jelentésben az „itthagy” is egybeírandó, ha bekövetkezik ugyanez a fajta elmozdulás az eredeti jelentéstől. (Az „ottmarad” esetében ‘meghal’ értelemben tanácsolja a szótár az egybeírást; ennek nem tudom elképzelni hasonló értelemben az „ittmarad” változatát.) A döntő szempont mindegyik esetben az, hogy bekövetkezett-e jelentésváltozás (amikor egybeírandóvá válik a két tag), vagy megőrződött-e az eredeti, határozószói jelentés (ez gyakran rámutató, szembeállító vagy más módon hangsúlyos jellegű): ilyenkor maradunk a különírásnál.
A kérdésről a 131. e) pont igazít el: „Az igekötőül is használt határozószót különírjuk akkor, ha határozószói szerepét hangsúlyozzuk: abba tette (amiben eredetileg volt), de: abbahagy; fenn v. fönn maradt (a padláson), de: fennmarad v. fönnmarad (a neve); (nem) félre állt (hanem középre), de: (tapintatból) félreállt; ide jött (nem a szomszédba), de: idejött hozzám; stb.”
Az OH. így árnyalja a témát a 124. oldalon: „Van néhány olyan igekötő, amelyik határozószóként vagy határozószói névmásként is használatos. Ezek rögzítése látszólag egyszerű: igekötőként az annak megfelelő szabályok szerint írjuk őket, ha pedig határozószóként állnak a mondatban, akkor kizárólag a különírás a helyes.” (…) „Ám gyakran egyedül a közlőtől függ, hogy igekötői vagy határozószói funkciót tulajdonít-e az adott alaknak. A legtöbb gondot az ‘ide’ és az ‘oda’ névmási határozószók okozzák az ige előtti helyzetben. Megítélésük a hangsúlytól függ: ‘ezek a példák mind ide tartoznak — ezek a példák mind idetartoznak’. Segíthet az egybe- vagy különírás megítélésében, ha a mondatot kiegészítjük: ‘ezek ide tartoznak, nem pedig a másik csoportba’, illetőleg ha nincs hangsúlyos szembeállítás: ‘ezek idetartoznak’.
Remélem, az ‘ide’ és az ‘oda’ példái jobban megvilágítják az ‘itt’ és az ‘ott’ esetét is, bár hozzáteszem: a kérdezett alakok némelyike a fentinél nagyobb jelentésváltozást mutat.
