a „sudri” szó eredete
2009. 03. 03.A sudri szó jelentése érdekelne. A „Sudri betyár”, „sudri bunkó” szókapcsolatokat sokszor hallom a rádióban, ugyanakkor vannak olyan gyermekmondókák, amelyekben szintén előfordul a szó a mondóka közepén így: sudri, sudri, sudri…
A „sudri” szóhoz többféle eredet is elképzelhető.A Történeti-etimológiai szótár szerint a sodor ige származéka, mint pl. az ugrik-ból az ugribugri. ’Bolond’ jelentésben 1897-ből van rá írásos adat. Kapcsolatban van a seder/sedre ’szeleburdi’ szavakkal, az összekötő elem a gyors mozgás.
Innen érthető az alábbi tájszó:
A Bódva vidékén a két világháború között batyus mulatságokat szerveztek a fonóban farsang keddjén. A lányok kolbászt és herőcét, a legények italt vittek. Kemenesalján sudri volt a munkavégző mulatság neve.
http://www.karpatikum.hu/jeles/02.php
Gyerekmondókában is megvan:
23. Kis kacsa fürdik…
Kis kacsa fürdik, fekete tóba,
anyjához készül Lengyelországba.
Kiabálva: Sudri, sudri, sudri!
A szlengbe is így kerülhetett; a ’szeleburdi, szeles, hebehurgya’ jelentésből lett a bunkó egyik változata, illetve jelzője:
lapaj — Kevésbé magasan iskolázott, az illemre nem sokat adó, általában vidéki személy, „a nép egyszerű gyermeke”. Szinonimák: bunkó, tahó, tapló, paraszt, ősbunkó, sudri bunkó, puttó, tirpák.
http://www.hogymondom.hu/showslang.php?slang=lapaj
Cigány szövegben is előfordul: Khere te szan szikav mange, szar te
zsuvav me tu mende, saj avel e sudri balval,man na phurdel aba athar.
http://www.andodrom.hu/index.php?tag=Lindr%C3%A1ji+szi&id=126
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.