Mi újság az Urálon túl?
2009. 04. 20. 2 hozzászólásNyelvi vetélkedő, főkonzuli látogatás az Ob és az Irtis vidékén
Az orosz nyelvi iroda, a gramota.ru Hanti-Manyszijszkban, az Urálon túl forgatott nyelvi vetélkedőben vett részt a napokban. A játékos csapatversenyt fiatalok számára szervezték, hogy az orosz nyelvi kultúrára irányítsák a figyelmet. Helyesírási, szóhasználati, nyelvtörő játékokban kellett bizonyítaniuk a résztvevő csapatoknak. A vetélkedőt majd csak 2009 őszén sugározza a helyi tévé, az „Ugor”.Mi közünk lehet ehhez a távoli vidékhez? A vetélkedő csupán abból a szempontból érdekes számunkra, hogy olyan helyen szervezték, ahol a magyar nyelv legközelebbi nyelvrokonai, a hanti és a manysi nyelvek találhatók. Az obi-ugor nyelveket beszélő őslakosság létszáma a statisztikák szerint csekély mértékben növekszik, de a lakossági számarányt tekintve egyre fogy (70 év alatt a tizedére az orosz betelepülés miatt). Az Ob és az Irtis vidékén nagymértékű a társadalmi átalakulás, a hanti és manysi nép az ősi életformát fölcseréli városi életre és az olaj- és gázipari munkára. Ezzel együtt jár az őslakosság anyanyelvének háttérbe szorulása is, mint ahogy a vetélkedő is az orosz nyelvűséget erősíti.
A Hanti-Manysi Autonóm Körzet az idegenforgalom növelése érdekében bemutatja a régi életet is, a természet érintetlenül maradt részére kirándulásokat szervez, a téli és nyári sportokat (a sízés különböző változatait, az evezést, túrázást) támogatja. Ismerje meg a távoli vidéket képekben, illetve böngéssze az autonóm körzet angol vagy orosz nyelvű honlapját!
Hírünknek az ad aktualitást, hogy április 21-én, kedden a jekatyerinburgi magyar főkonzul, Fábián Pál Jenő egy küldöttség élén a körzetbe érkezik kétnapos látogatásra. A helyi, tudományos intézmények, egyetemek felkeresése mellett a delegációt a körzet vezetője, Alekszandr Filipenko is fogadja.
(-eÉ-)
2 hozzászólás
Hát ez az! A legnagyobb szégyen, hogy a MOL is ott dolgozik, ezzel is előidézve (ha közvetve is) legközelebbi nyelvrokonaink nyelvvesztését. Minimális ráfordítás is elég volna a magyar olajtársaság részéről, hogy a helyi kultúrát, nyelvet támogassa…
Amúgy én szeretem Oroszországot, de nagyon be akarják olvasztani a mi kis rokonainkat. 🙁 Sajnos ez a rendezvény is kicsit efelé mutat…