hosszú távon, egyeztetés
2010. 11. 16.Két gondom van: „rövid távon” „közép távon” „hosszú távon” egybe vagy külön írjuk egy gazdaságpolitikai szövegben (vagyis nem atlétikai versenyről van szó). Sose tudom, és a kollégáimtól eltérő válaszokat kapok.
A másik: „A rendszert az abba bejelentkező cégek, az alkalmazottak és az állam közösen finanszírozzák…” vagy finanszírozza? Mi a szabály?
A távolsági versenyeken használt értelemben viszont egybeírjuk ezeket a kifejezéseket: hosszútáv, hosszútávú, rövidtáv, rövidtávon.
A középtávú szó közép tagja viszont nem melléknév (mint a hosszú vagy a rövid), hanem főnév, így szóösszetételt alkot a második taggal, azaz mindenképp egybeírjuk.
Ami a másik kérdését illeti:
Az egyes és többes szám egy mondatban való szerepeltetéséről a következőt írja a Magyar grammatika (szerk. Keszler Borbála, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 2000. 400. o.): „Ha a halmozott alanyok különböző számúak, az állítmány alaki egyeztetéssel a hozzá legközelebbi alany számához igazodik. Például: Az üveggyöngyök, a szalvéta, a díszdoboz lepotyogott a földre; Két rendőr és katonák segítettek a mentésben – Katonák és két rendőr segített a mentésben.”
De: „Értelmi egyeztetés esetén az állítmány ilyenkor mindig többes számú: Pacsirták és egy gólya látszanak a fényképen; Papírzacskó, újságlapok és egy szakadt rongydarab repülnek a szélben. Ez az egyeztetés jobban érezteti a halmozott alany egységes voltát.” (uo.)
Ezek alapján mind az egyes számú, mind a többes számú igealak elfogadható.
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.