minőségbiztosítás, de minőség-ellenőrzés
2011. 02. 10.Minőségbiztosítás, minőségvizsgálat, minőségellenőr, de minőség-ellenőrzés? Miért van az, hogy a négy szóösszetételből csak az utolsót írjuk kötőjellel? A példát egyébként az Osiris helyesírási szótárban találtam.
A választ az AkH. 138. pontja adja meg:
„A két egyszerű szóból alakult összetételeket egybeírjuk.” Esetünkben ilyenek: minőségbiztosítás, minőségvizsgálat.
„A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket általában ugyanúgy egybeírjuk.” Esetünkben ilyen a ‘minőségellenőr’ (minőség+ellen+őr).
„A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk a két fő összetételi tag határán: csapatzászló-avatás, dokumentumfilm-bemutató stb.” Ezért írjuk a minőség-ellenőrzést is kötőjellel.
