termek írása
2013. 04. 26.A termek általános írásmódjára szeretnék rákérdezni (kis- vagy nagybetűs; létezik-e szabály); például: ELTE Díszterem / díszterem, MTA Székháza Elnöki tanácsterem (sőt esetleg Elnöki Tanácsterem).
Helyesírási szabályzatunkban külön nem szerepel a termek írásmódja.A termek köznévi megnevezése mondatban kis kezdőbetűs (a nagyteremben ülésezünk). A terem kiírásában viszont nagy kezdőbetűs: Nagyterem, Tanácsterem, Díszterem. Ez a nagybetűs írásmód átsugárzódik arra az esetre is, amikor ezeket a szavakat mondatba helyezik (a Díszteremben találkozunk, az Elnöki tanácsteremben/Tanácsteremben lesz a megnyitó). A nagy kezdőbetűs írásmód ellenére mindezek nem tulajdonnevek.
A termeknek azonban lehet megkülönböztető tulajdonnevük. A Magyar helyesírási szótár a Bartók Terem és a Pór Bertalan Terem nevét tünteti fel szójegyzékében, az első hangverseny-, a másik kiállítóterem. Ezek mintájára írhatjuk a különféle intézményekben a személyekről elnevezett termeket (Papp István Terem, Bánki Donát Nagyelőadó).
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.