Ingyen vizsga

2017. 05. 04. 8 hozzászólás

Kezdetben vala… igen, a nyelvi érettségi. Nem közép-vagy emeltszintű, nem külső intézménynél letett vizsgával kiváltható, csak egy normális, sima vizsga.

Hiszen mire is való az érettségi? A középiskolai tanulmányokat lezárni. (Nem előrehozni a 11. osztályba, nem szeptemberben érettségizni, hanem a 12. osztáy végén. Az meg vajon hogy lehet, hogy a többi tárgyból nem lehetett egy külső intézménynél letett vizsgával kiváltani az érettségit? Pedig, mondjuk, a Nyelvtudományi Intézet nyilván szívesen szervezett volna magyar érettségit, az Irodalomtudományi Intézettel közösen, persze, jó pénzért…) Kinek használ, hogy a nyelvvizsgát szinte fetisizáljuk? Ingyen nyelvvizsga 35 év alatt? Egyrészt pontosan tudjuk, hogy nincs ’ingyen ebéd’, valaki kifizeti azt a bizonyos összeget. Ez az állam, és az állam az adófizetők pénzéből teszi ezt. Ezt a nem kis összeget, sokkal inkább a nyelvtanári fizetések emelésére, valamint a nyelvi tagozatos osztályok fejlesztésére kellene fordítani. (Ez utóbbival kapcsolatban érdemes É. Kiss Katalin, Bolyai-díjas nyelvész véleményét elolvasni.) A középiskolai tanulókat nem a különböző nyelvvizsgákra, hanem az emelt szintű érettségire kellene felkészíteni, ezzel is visszaadva az érettségi régi rangját. De ugyanígy vissza kellene adni az egyetemi nyelvi lektorátusokon (ahol még egyáltalán működnek) letett vizsgák rangját is. A lektorátusok az akkreditált egyetem részét képezik, akkor miért nem fogadjuk el az ottani vizsgát? Hosszan lehetne folytatni ezt az elmélkedést, de nem tesszük, mert hiába írtuk le, mondtuk el különböző fórumokon aggályainkat, nem történt semmi. Most se kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy bizton állíthassuk, az ingyen nyelvvizsga nem fogja megoldani a nyelvoktatás gondjait, mert a fő gond az, hogy nincs semmilyen nyelvoktatási koncepció!

(Dr. Papp Andrea, az ELTE BTK idegen nyelvi lektorátusának korábbi vezetője)

A nyelvoktatási stratégiáról írt korábbi írása itt olvasható.

 

8 hozzászólás

#1 Kálmán Anita 2017.05.05.07:49:00

úgy tartják, hogy tanulmányainknak legalább harminc százalékát veszi igénybe az idegennyelv tanulás. Ha pedig az olyan színvonaltalan, mint a magyarországi, akkor a tanulmányaink harminc százaléka kárba vész. Egy nagy nyelv használóinak behozhatatlan előnyt nyújt, ha nem kell idegen nyelvet tanulniuk.

#2 Joó János 2017.05.05.12:58:01

Kálmán Anitának: Behozhatatlan előny… és szellemi eltunyulás.

#3 Theresa 2017.05.05.13:03:37

Nincs olyan kutatás, ami azt vizsgálná, hogy a magyarok miért tanulnak nehezebben idegen nyelveket? Vannak elképzeléseim: a nagyon más szerkezetű nyelv, talán ennek valamilyen agyi vonatkozása, azután a tartós egynyelvűség a határokon belül, nem merem leírni, de „a szellemi restség”, esetleg valami gőg, hogy a magyar nyelv világnyelv, miért is tanulnánk mi más nyelveket, és a végén talán szóba jöhetne a rövidlátó, elavult nyelvtanközpontú idegennyelv-oktatás… Hollandiában minden iskolás tud legalább egy-két nyelven „megnyikkanni”…

#4 Kun 2017.05.05.15:17:54

Egyre többen tudnak angolul, és el viszik a tudásukat az angol nyelvvel együtt az országból. Lajos bácsi

#5 Svéd birka 2017.05.07.12:56:31

12 évig tanultam oroszul és egyetlen szó sem tudok, ennyit ér a nyelvoktatás

#6 Téglási 2017.05.08.18:09:50

Ellentmondást érzek abban, hogy a fiatalok csüngnek az angol nyelvű számítógépes játékokon, és közben mintha nem tudnának angolul. Szerintem valamilyen szinten ma már mindenki tud, csak a nyelvvizsga nem ezt méri.

#7 Teréz 2017.05.16.07:08:47

figyelemreméltó, hogy a felsőoktatásban a gazdasági megszorítások alkalmával legelőször a testnevelés és az idegennyelv tanszékeket szüntették meg

#8 Hatartalan 2017.05.17.07:49:59

Romaniaban februertol ingyen utazhatnak a vonatokon az egyetemistak. Az elottunk allo ingyenesseg lehetosegei hatartalanok

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

vissza a főoldalra