Tragikus nyelvvizsgák
2017. 07. 17. 2 hozzászólásMai hír szerint csak idén 12 ezer diploma „ragadt benn” a felsőoktatási intézményekben, mivel a végzett hallgatók nem rendelkeznek nyelvvizsgával.
Az egy évvel korábbi állapothoz képest a növekedés: 2100. A nyelvvizsgáztatók, nyelvtanárok újabb állami támogatásokat és nyelvoktatási koncepciókat várnak. Holott a probléma egyszerűbb: a feje tetejéről a talpára kellene állítani a nyelvtanulást. A kuriózumnak számító, túlbonyolított, túlgrammatizált magyar nyelvvizsga-rendszert meg kellene szüntetni. Gyakorlati, elsősorban az alapszintre koncentráló nyelvtanítást kellene bevezetni. (A közép- és felsőfok már legyen az egyén döntése.) És az sem biztos, hogy minden egyetemen meg kellene követelni az idegennyelv-tudást. Példaként: a bölcsészkarokon, nemzetközi, kereskedelmi stb. szakokon akár több nyelvvizsga is elvárható, de óvónőtől vagy agrármérnöktől nem biztos, hogy meg kell követelni egy középfokú nyelvvizsgát. Miért ne lehetne ezt az egyetemekre bízni?A kormány „diplomamentő” programjával kapcsolatban érkezett egy, a gyakorlati szempontokra figyelmeztető hozzászólás az E-nyelv Magazinban, itt olvasható.
(Szöveg: Manyszi, kép: a régi Tanuljunk nyelveket! c. tankönyvsorozat egy kiadványa)
2 hozzászólás
Olyan mélyre süllyedt az egyetemek színvonala, hogy nagyon jó szűrő lesz a nyelvtudás, a nyelvvizsga. Akinek nincs nyelvvizsgája, ne menjen egyetemre!
És mit jelent egy nyelvvizsga? Nem jelent tudást.