akar/szeretne

2018. 08. 25.

A kívánatra 2 fő szó van a nyelvünkben.
Akar illetve szeretne.
Mi a 2 közt a különbség?
Melyik a magyarosabb? Mert szoktam hallani, hogy „magyar ember nem akaratoskodik” (tehát a szeretne szót kell használni).

A kettő között nagyjából annyi a különbség, hogy az akar egy erősebb, míg a szeretne egy finomabb kívánatot, elhatározást jelent általában. Egyik sem magyarosabb, mint a másik, hisz mindkettő helyes és gyakran használt alak.
Ahogy Ön is említi a példájában, az akar igéhez sok babona fűződik (szokták is mondani, hogy mindannyian tudjuk ugyebár, hogy hol kell akarni…), de ezek csupán babonák!
A kedvesebb (kedveskedőbb?), udvariasabb kifejezésmód hagyományosan inkább a szeretne igét kívánná meg, de ettől függetlenül az akar sem hibáztatható!
Az, hogy mit tekintünk „magyarosnak”, „szépnek”, „elfogadhatónak” stb., alapvetően nem objektív, tudományos, hanem szubjektív, ízlés- és stílusérzékbeli kérdés. (Ízlések és pofonok különböznek!)
Mindenkinek joga van tehát eldönteni, hogy mit milyen jelzővel illet, de ettől eltekintve tényként kell kezelnünk valaminek a meglétét, ha az használatban van.
(MP)
vissza a főoldalra