Élő magyaróra táborunk
2022. 07. 11. nincs hozzászólásMagyartanárok tábora – tizenkettedszer! (Sátoraljaújhely, 2022. július 6—10.)
Első nap: Művészet és nyelv – Balázs Géza ráhangoló előadása után Döme Barbara bemutatta a Magyar Kultúra magazint, és beszélgetett a drámaírásról, a Bánk bán átírásáról, a János vitéz újraírásáról (A János vitéz kód) Szabó Borbála drámaíróval (következik az Egri csillagok). Szentmártoni János, Oberczián Géza és Király Farkas a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalmi programját ismertette: versfilm, KMI 12, Bennem a többi, versmegzenésítés, portréfilm, hangoskönyv, képregény. A Kazinczy Múzeum ódon falai között késő estébe nyúlt a beszélgetés arról, hogy mennyire szabad hozzányúlni klasszikus művekhez, s hogy milyen lehetőség van irodalmi ismeretterjesztésre, az irodalom, az olvasás megszerettetésére az iskolákban. A 12. tábort Pölcz Ádám, a PKÜ Kazinczy Műhely programigazgatója és Ringer István, a Kazinczy Múzeum igazgatója nyitotta meg, a résztvevők – többek között – Pápáról, Zamárdiból, Érdről, Budapestről, Kemecséről, Debrecenből, Biharnagybajomból, Nyíregyházáról, Nagyváradról, Berettyóújfaluból, Ragályról, Gombáról stb. érkeztek.


Második nap: Színház és nyelv. Rusznyák Gábor rendező (Miskolc) arról beszélt, hogy minden író szeretné magát a színházban kipróbálni, a nézőnek pedig nem KELL, hogy minden tessen. A magyartanároknak pedig azt mondta: nem lesz rólatok utca elnevezve, akárhány pohárkészletet kaptok, de nyomot hagytok. Takács Szilvia Minya Károlyt faggatta Színház és nyelv című, most megjelent könyvéről, színházi bakancslistájáról, többek között az indulati, a szocio- és az öncélú trágárságról, de például a politika és az internetes nép nyelvéről is. Tuba Márta tanár szerint sincs királyi út a drámák megértéséhez, minden megközelítés jó lehet, de inkább kisebb részletek alapos megtárgyalását javasolta. Varkucs Róbert a Nagyvárad melletti paptamási kisiskolások körében tartott drámapedagógiai foglalkozásokat mutatta be. Akik ebben részt vettek, minden tantárgyból jobbak lettek. Délután Kossuth-emléktúrára indult az Élő magyaróra: Olaszliszka, Tállya (keresztelés), Monok (szülőház), Boldogkőváralja (középkori étterem). Erdőbényén Égerházy László faszobrász mutatta be mitológiai ihletésű alkotásait. A túrát Fehér József ny. múzeumigazgató vezette Kossuth, Vörösmarty, Balassi Bálint-idézetekkel, az éj leple alatt pedig megmutatta Szép Ilonka sírját is. Fehér Józsefet 70. születésnapján másnap, július 8-án köszöntötte a város.



Harmadik nap: “Én nem tudnék magamból ötösre érettségizni” mondja Varró Dániel az Élő magyaróra egyik adásában. Az irodalmár (Tóth M. Zsombor) viszont arra figyelmeztet: életünk folyamatos elemzés, értelmezés. Az oktatás vallásoktatással kezdődött, hívta fel a figyelmet Goór Judit pápai tanárnő, és megkérdezte, mi a baja az irodalomtörténészeknek a tételes vallásokkal, hiszen gyakran írják: „vallásos költészet, de nem tételes valláshoz kapcsolódó”. Hauber Károly ugyancsak pápai tanár Dürrenmattot is tanít középiskolában: néha úgy, hogy kölcsönkér hozzá egy órát. Az elméleti előadásokat két élményóra követte: Koósné Sinkó Judit (ELTE) drámapedagógiai gyakorlatai és Széphalmi Erzsébet (érdemes tankönyvíró) játékkal, nyelvi élcekkel tűzdelt gyakorlata. (Közben bemutatta a Műszaki Könyvkiadónál megjelent könyveit is.) Ma történelmet írt Sátoraljaújhely és az Élő magyaróra tábor: ugyanis Vesszős Balázs online doktori védését a résztvevők az Európa Házból követhették, a siker nem is maradt el: summa cum laude. Délután pedig Fehér József ny. múzeumigazgatót 70. születésnapján köszöntötte a szülőfalu (Bodroghalom), a város (Sátorhalom és Széphalom) és a megye – az egykori vármegyeházban. Fehér József elmondta, hogy pályáján meghatározó volt Fekete István, Gárdonyi Géza és Márai Sándor művészete. Este Az osztály című francia filmet nézte meg a tábor közönsége; egyesek szerint a helyzet ma már rosszabb a 2009-es filmben látottaknál, mások viszont nem általánosítanának.



Negyedik nap: “A magyartanár feladata, hogy a lélekkel is foglalkozzon…” hangzott el a nap folyam egy novella olvasása és ajánlása során. “Novelláról novellára novellavetélkedő” létezik a nagyváradi Lorántffy gimnáziumban, erről számolt be Varkucs Róbert, közben érintve Kosztolányi Dezső kulcsnovelláját. Az Élő magyaróra tábor utolsó napján a széphalmi Magyar Nyelv Múzeumában a magyartanárok legszebb novellái kerültek sorra – persze az értelmezés és a tanítás kérdését középpontba állítva. Hauber Károly „életundor, életcsömör” témában Gozsdu Elektől és Kötter Tamástól hozott párhuzamos novellákat, Minya Károly Kosztolányitól Boris könyvét elemezte, Balázs Géza Hajnóczy kisnovellái közül A latin betűket olvasta fel, felhívva a figyelmet a szöveg meseszerűségére és zenei voltára, melyek mind a szövegalkotás elemi megoldásai. Terdikné Takács Szilvia Karinthytól a Barackot, Czomba Magdolna Szántó T. Gábortól a Csoportkép című novellát mutatta be. Nyiri Péter, a múzeum igazgatója tartott tárlatvezetést a tanároknak; majd körüljárták a megszépült parkot (ligetet), melynek ünnepélyes átadása július 21-én lesz. Délután a Várhegyet mászták meg a tábor résztvevői: azt a helyet, ahol Ringer István múzeumigazgató és feltáró régész szerint “szakmája romokban hever”; már látható és bejárható a páratlan körpanorámát nyújtó, az érdeklődők számára a romok fölé épült fémjárda. A nap végén nem maradt el a tábor értékelése, mely úgy foglalható össze: „mivel a magyartanárok magányosak, ezért: folytatjuk”.



A táborban filmet forgatott a PKÜ Kazinczy Műhely, valamint a Zemplén Televízió, a táborról képes hírt adott a zemplen.hu, a petofiugynokseg.hu, valamint a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda Facebook-oldala.
A PKÜ táborban készült kisfilmje itt: https://www.petofiugynokseg.hu/hirek/aktualis-hirek/elkezdodott-a-9-elo-magyarora-tabor.html
A Zemplén Tv tudósítása itt: https://www.zemplen.hu/index.php/zemplen-informacios-es-hirportal/friss-zempleni-hirek/5430-iden-is-elo-magyarora-tabor-satoraljaujhelyen
Előzmények:
Magyaróra tábor, korábban nyelvésztábor (előtte anyanyelvi juniális), Sátoraljaújhely-Széphalom
(kapcsolódó program vadételfőző verseny, tanulmányi kirándulások)
- anyanyelvi juniális, 2011. jún. 17—19.
- anyanyelvi juniális, 2012. jún. 15—17.
- anyanyelvi juniális, 2013. jún. 21—23.
- nyelvésztábor (4. anyanyelvi juniális) 2014. jún. 18—22. (Meghívott vendég: Bencze Lóránt, Kugler Nóra)
- nyelvésztábor, 2015. jún. 17—21. (Meghívott vendég: Ladányi Mária)
- nyelvésztábor, 2016. jún. 15—19. (Meghívott vendég: Veszelszki Ágnes, Balogh Andrea)
- nyelvésztábor, 2017. jún. 21—25. (Meghívott vendég: Nádasdy Ádám)
- nyelvésztábor, 2018. jún. 20-24. (Meghívott vendég: Prószéky Gábor az NYTI és Tóth Attila, a Manysi igazgatója)
- nyelvésztábor, 2019. jún. 19—23. (Meghívott vendég: Bóna Judit)
- Magyaróra-tábor, korábban 6. nyelvésztábor + 3 anyanyelvi juniális; a koronavírus-járvány miatt rövidített program), (Sárospatak) 2020. jún. 17—21.
- Magyaróra tábor, 2021. június 30—július 4.
- Magyaróra tábor, 2022. július 6—10.
Vélemény, hozzászólás?