Felélesztett hagyomány Partiumban

2024. 07. 12. nincs hozzászólás

Berettyóújfalu a hold

„Ha Nagyvárad a nap, Berettyóújfalu a hold” tartotta Konrád György. A két város élete szervesen összekapcsolódott valamikor, majd a határhúzáskor megszakadt, de kapcsolatok éledeznek. Művészek, kutatók, dolgozók, egyetemi hallgatók, sőt középiskolai diákok is gyakran ingáznak. A két várost már nemcsak országút, de autópálya is összeköti, és remélhetőleg megvalósul a Debrecen és Nagyvárad közötti vasút is – Berettyóújfalu érintésével. E kapcsolatok jegyében is született meg a partiumi szabadegyetem ötlete, melyre 9. alkalommal került sor 2024. július 8–12. között Berettyóújfaluban. A rendezvényt Muraközi István polgármester nyitotta meg.



„Mindnyájan magunkban hordjuk a szauruszfarkat… Az alapok oly mélyre nyúlnak, hogy elvesznek tudatalatti világunkban” adta meg a szabadegyetem alaphangját Várkonyi Nándor gondolata, amelyet Balázs Géza idézett fel a nyelv és a metafizika kapcsán. Szakmai napon Kölcseyné Balázs Mária a népi kézműves kisközösségek társadalmi szerepéről szólt. Sándor Ildikó (Hagyományok Háza) a mesemondás fölélesztéséről mesélt. A berettyóújfalusi Tavasz körúton áll Nadányi Zoltán háza, az itt zajló élő költészet napi rendezvényeket elevenített fel – énekelt versekkel is – Kocsis Csaba. A Partiumi Keresztény Egyetem szakmai napján Albu-Balogh Andrea Csokonai a partiumi színpadokon való megjelenéséről szólt. Korszakos jelentőséggel bírt, heten voltak, hétbetűs volt a cím, összművészetre törekedtek a nagyváradi A Holnap munkatársai. Erről beszélt Boka László. A sokarcú, kalandos életű báró Nopcsa Lászlóról készült összművészeti bemutatót elemezte János Szabolcs. Az erdélyi tájszótárak titkai: Murádin László hangoztatta, hogy addig nem hal meg, ameddig meg nem jelenik a Romániai magyar nyelvjárások atlasza, és ezt az ígéretét be is tartotta, mesélte Cs. Nagy Lajos. A hagyománytól távolodik a keresztnévdivat, bizonyította N. Császi Ildió. Mai új fiúnevek: Benett, Nolen, Zente, Miron, Merse, Laurent, Kolen, Bercel; és lánynevek pedig: Linett, Nara, Mira, Odett, Nazira, Zejnep, Luna… 



A szabadegyetem 25 résztvevője Nádudvarra, Kabára, Bárándra, Biharnagybajomba is ellátogatott. Nádudvar: A művészet, az alkotás fejlesztő ereje. Nem biztos, hogy kézműves lesz, de felkészül az életre. Azé az iskola, aki utoljára lekapcsolja a villanyt (Benő-Nagy Réka). Nádudvar a fekete kerámia hazája; ifj. Fazekas István mint ősi fazekascsalád tagja mutatta be a műhelyét és termékeit; melynek lényege, hogy a ma készülő tárgyak is funkcionálisak. A Nádudvar melletti Fácánligetben igazi felüdülés és finom ebéd várta az egyetemistákat. Kaba: A kabai meteorit szerves anyagot tartalmaz. Az úszóedző nem tudott úszni, de mindenkit megtanított úszni (Váradi Istvánné alpolgármester). Biharnagybajom: Anyanyelvi piknik, Szűcs Sándor lakóházának és sírjának megtekintése (Vesszős Balázs). Bárándon a helytörténeti gyűjteményt tekintették meg, és megkoszorúzták Balassa Iván néprajzkutató sírját. 

Bepillantottak még a bihari képzőművészeti alkotótábor, valamint a Bihari Népművészeti Egyesület életébe. 

Rendezők, szervezők, támogatók: Bihari Népművészeti Egyesület, Magyar Népfőiskolai Egyesület (Debrecen), Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, Partiumi Keresztény Egyetem, PKÜ Kazinczy Műhely, Nadányi Zoltán Művelődési Ház, Berettyóújfalu Önkormányzat, valamint MMA és NKA.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

vissza a főoldalra