326. Visegrád, Salamon-torony

2024. 11. 12. nincs hozzászólás

Trónharc Salamonnal

Páskándi Géza Árpád-házi triptichonja (trilógiája) valahogy nem kell a mai színházaknak. A László szent király (1992) a Salamonnal való trónharcon alapuló, sokszálú, sokszereplős, az ismertebb legendákat is magában foglaló dráma. Páskándi hitelesen ábrázolja a 11. századi atmoszférát. Trónviszály, folyamatos harc, megosztottság, megfelelés a pápának, mély vallásosság. 

Salamon: Ennyi az egész életem: kard. Fél-korona, fél-ágy, fél-haza vagy még annyi se. Sokak szerint féleszű vagyok…

László: Nagyobb dolog királlyá lenni, mint annak születni… gondolkozz ezen, Salamon… Földet uralni nagy bűnök nélkül nem lehet. Bűn nélkül uralni – csak te tudhatsz, Isten… Atyám, míg néped van e földön… míg néped van… magyar is legyen… Ámen.

Salamon: Elhiszed, hogy halálunk után ellenségeink lelke üresebb, mint a szeretteinké?




A képen a visegrádi vár és a Duna mellett a Salamon-torony. Állítólag László itt tartotta fogva Salamont. Ám Salamon nem raboskodhatott a fellegvár lakótornyában. Salamon a XI. században volt foglya Visegrádon László királynak, a toronyról azonban csak IV. Béla uralkodásának korából van említés. A visegrádi alsó vár katonai célokat szolgáló erődítmény, ispáni lakóhely, valamint királyi szálláshely volt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

vissza a főoldalra