Kossuth-szónokverseny 1999-
2025. 01. 10.Előzmények:
A 18-19. században, de még a 20. század első felében is él a klasszikus retorika hagyománya Magyarországon, az 1950-es évektől azonban teljesen eltűnik az iskolai tantervekből. Mintegy fél évszázados űrt kellett tehát áthidalni a rendszerváltás után: ennek a munkának egyik iránymutató törekvése a Kossuth-szónokverseny, amelyet Adamikné Jászó Anna, az ELTE Tanárképző Főiskolai Karának akkori tanszékvezetője alapított 1999-ben. Hasonló verseny a középiskolások számára korábban is létezett (1973-tól sátoraljaújhelyi Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny), de felnőtteknek, egyetemi ifjúságnak szóló nóvumnak számított. A verseny célja a magyar nyelvű anyanyelvhasználat és a nyilvános beszédkultúra, retorikai kultúra ápolása, fejlesztése, terjesztése. 2021-től a közösségi médiahasználat, 2022-től a vitakultúra is része a versenyeknek.
A szónokversenyhez kapcsolódó szakmai konferenciák kötetei: Régi-új retorika
A kötetek tartalmazzák a Kossuth-szónokversenyek beszédeit, kitűnő elemzésekkel; az év beszédét; a retorikai konferencián elhangzott előadásokat; valamint tanulmányokat.
A. Jászó Anna – Aczél Petra (szerk.) (2000) A régi új retorika. Budapest, Trezor Kiadó.
(2001) A szónoki beszéd részei és a beszédfajták. Budapest, Trezor Kiadó.
(2002) A klasszikus retorikai bizonyítás. Budapest, Trezor Kiadó.
(2003) A modern retorikai bizonyítás. Budapest, Trezor Kiadó.
(2004) Az élokúció: az alakzatok. Budapest, Trezor Kiadó.
(2005) A szóképek és a szónoki beszéd. Budapest, Trezor Kiadó.
(2006) A prózaritmus és a szónoki beszéd. Budapest, Trezor Kiadó.
(2007) A memória és a szónoki beszéd. Budapest, Trezor Kiadó.
A. Jászó Anna (szerk.) (2008) Az előadásmód és a szónoki beszéd. Budapest, Trezor Kiadó.
(2009) A testbeszéd és a szónoklat. Budapest, Trezor Kiadó.
Raátz Judit – Tóthfalussy Zsófia (szerk.) (2010) A retorika és határtudományai. Budapest, Trezor Kiadó.
(2011) A filozófia és a szónoki beszéd. Budapest, Trezor Kiadó.
(2012) A retorikai elemzés. Budapest, ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszék
Raátz Judit – Tóth Etelka (szerk.) (2013) Az egyházi retorika. Budapest, ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszék, Emberi Erőforrások Minisztériuma
(2014) A politikai beszéd. Budapest, ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszék, ELTE HÖK, Anyanyelvápolók Szövetsége. Budapest, Trezor Kiadó.
(2015) A bemutató beszéd. Budapest, ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszék, Magyar Nyelvstratégiai Intézet, Budapest, Trezor Kiadó.
Hujber Szabolcs – Pölcz Ádám (szerk.) (2018) Beszédnemek – nemek beszéde. Retorika a reformációtól napjainkig. MNYKNT – ELTE TÓK
Lózsi Tamás – Tóth M. Zsombor (szerk.) (2021) A jövendő tükre. Retorika a gyakorlatban – gyakorlat a retorikában. MNYKNT – ELTE TÓK
Javaslatok a felkészüléshez:
Pölcz Ádám: Hogyan készüljünk a Kossuth-szónokversenyre? Elméleti és módszertani útmutató.
https://urania.szfe.hu/2024/02/hogyan-keszuljunk-a-kossuth-szonokversenyre/
Aktuális:
A 2024. évi verseny kiírása volt: A 25. Kárpát-medencei Kossuth-szónokverseny – 2024. november 9. 10:00 Nemzeti Színház
A Kossuth-szónokverseny 1999-ben az ELTE-ről indult az egyetemisták és fiatal értelmiségiek kommunikációs kultúrájának, beszédkészségének fejlesztésére. A 25. verseny döntőjének megnyitó ünnepsége 2024. november 9-én, szombaton 10:00 órakor lesz a Nemzeti Színházban; a verseny pedig ugyanott 11:00–17:00 óra között zajlik a Gobbi Hilda teremben. A megnyitón bemutatják a verseny ötletadójának, Adamikné Jászó Anna professzornak a Magyar retorikatörténet című könyvét, és átadják az idei Magyartanárdíjakat.
Az idei Kossuth-szónokverseny elődöntőjére csaknem félszázan neveztek egyperces videókkal, közülük 25-en kerültek a döntőbe. A verseny tematikája: Tettre érett gondolatok. 200 éve fogalmazódott meg a magyar országgyűlésben az a szándék, hogy a magyar nyelvért intézményes formában is tenni kell valamit. Ennek a Felsőbüki Nagy Páltól származó gondolatnak lett későbbi eredménye, Széchenyi István felajánlásával a Magyar Tudós Társaság létrejötte.
A döntőre a versenyzők egyperces videókkal nevezhettek. A november 9-ei, jelenléti fordulóban előre megadott témában kell háromperces beszédet mondaniuk. A választható témák:
a) „Én én vagyok… s te én vagy magadnak” (Radnóti Miklós) — Digitális skizofrénia: lehet-e egyszerre több személyiségünk az online térben?
b) „Ha madarat szeretsz, égbolt légy, ne kalitka” (Szabó T. Anna) — Nehéz-e korunkban okosan szeretni a másikat?
A legjobb kötelező beszédet elmondó hat versenyző vitafordulóban vesz részt.
A bírálóbizottság elnöke Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, az SZFE professzora, tagjai: Aczél Petra professzor, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorhelyettese, Balázs Géza professzor, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője, Czine Ágnes alkotmánybíró, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora, Kiss Róbert Richard, a Kodolányi János Egyetem dékánja, Merényi Hajnalka, az ELTE TÓK adjunktusa.
A versenyt Pölcz Ádám (ELTE) és Török Ádám (Dumaszínház) vezeti.
A rendezvény sajtónyilvános. Interjúk a helyszínen a megnyitó előtt és után, valamint a verseny alatt is készíthetők.
Beszámoló a versenyről:
A 2024. november 9-én a Nemzeti Színházban megrendezett 25. Kossuth-szónokverseny helyezettjei. 1. hely: Kosztolnyik Tamás (Kispesti Deák Ferenc Gimnázium – felkészítő: Mészáros Péter, Irlanda Kristóf), 2. hely: Morvai Levente (ELTE GTK, Mathias Corvinus Collegium), 3. hely: Kauschitz Liza (Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr – felkészítő: Lőrinczy Anna, Horváth Krisztina). Első helyezett: Kosztolnyik Tamás. Második helyezett: Morvai Levente. Harmadik helyezett: Kauschitz Liza. A zsűri különdíjasai Kubász András (Kispesti Károlyi Mihály Magyar–Spanyol Tannyelvű Gimnázium, felkészítő: File Gabriella), Hullán Luca Mirtill (Ludovica Collegium – Nemzeti Közszolgálati Egyetem) és Dáné Janka (Magyarországi Német Általános Művelődési Központ, Baja – felkészítő: Major Hajnalka) lettek. A Tinta Könyvkiadó által a leggazdagabb szókincsű versenyzőnek felajánlott különdíjat Müller András (Újbudai Széchenyi István Gimnázium, felkészítő: Kelemen Krisztina) kapta. A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége lassan két évtizede működik együtt a Kossuth-szónokverseny szervezőivel. A szervezet által a legjobb női szónoknak járó Gulácsy Irén-díjat idén Dáné Janka (Magyarországi Német Általános Művelődési Központ, Baja) kapta, amelyet Szőnyi Kinga, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke adott át. A legszebben beszélő versenyzőknek az MTVA ajánlott föl különdíjat. Az elismeréseket Bordi András, a Kossuth rádió főbemondója adta át. MTVA-különdíj: 30 napos, ingyenes részvételi lehetőség az MTVA Tehetséggondozó Programjában. Az elismerést Rekecki Vivien (Újvidéki Egyetem) kapta (képünkön). MTVA-különdíj: 30 napos kulisszabetekintési lehetőség az M2 gyerekcsatorna munkálataiba. Az elismerést Faddi-Horváth Annamáriának (Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda, felkészítő: Pozsgai Eszter) ítélte oda a zsűri. Különdíjat ajánlott föl a Mathias Corvinus Collegium a leghatásosabb szónoklatot elmondó versenyzőnek, aki idén Hullán Luca Mirtill (NKE) lett, és az MCC értékes könyvcsomagját kapta. A legötletesebb videó különdíját Nánia Hanna (Babeş–Bolyai Tudományegyetem) kapta. A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága által a legjobb kötelező beszédet elmondó versenyzőnek fölajánlott különdíjat Rogács Zétény Elődnek (ELTE TáTK) ítélte oda a zsűri. A legötletesebb érvelő pedig Kovács Dániel (ELTE BTK) lett, akinek a különdíjat az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar ajánlotta föl.
A résztvevőket a verseny kezdetén Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója köszöntötte. A zsűriben Balázs Géza (SZFE, PKE), Czine Ágnes (Alkotmánybíróság, KGRE), Kiss Róbert Richard (Kodolányi Egyetem), Maior Enikő (Óbudai Egyetem, PKE), Merényi Hajnalka (ELTE TÓK), Minya Károly (Nyíregyházi Egyetem) foglalt helyet. A zsűri titkárai Lózsi Tamás és Tóth M. Zsombor (ELTE TÓK) voltak. A programot Pölcz Ádám (ELTE TÓK) és Török Ádám (Dumaszínház) vezette.
A szónokverseny elődöntőjének videója itt tekinthető meg: https://drive.google.com/file/d/11a5LZBZfftaUjpB-UDO-MDBOkDc3SBRa/view
A 2025. évi verseny meghirdetése 2025. nyarán várható