Leírás
Szerző: Bökös BorbálaInter Kultúra-, Nyelv- és médiakutató Nonprofit Kft., Budapest, 2017.
IKU-monográfiák 1. Sorozatszerkesztő: Balázs Géza
Vajon miben különbözött Odüsszeusz a többi görög hostol? Vajon a középkori utazók rátaláltak-e valaha az elveszettnek hitt Paradicsomra? És mi állhatott az olyan szörnyűséges lényekről szóló történetek hátterében, mint a Medúza vagy a Minótaurusz? Milyen közös elemek fedezhetők fel a különböző népek alvilágról szóló mítoszaiban? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre igyekszik választ adni ez a kötet. A könyv az emberiség mítoszainak irodalom- és kultúrtörténeti áttekintését tűzte ki célul, és igyekszik alaposan körüljárni a különböző mitológiai fogalmakat, a konkrét legendákat, valamint a hozzájuk kapcsolódó témaköröket. Leginkább azokra az alapfogalmakra és alapmotívumokra hívja fel a figyelmet, amelyek segítik az érdeklődő olvasókat az általános (és kultúraspecifikus) műveltség megszerzésében és elmélyítésében. Az olvasók megismerkedhetnek a mítoszok főbb jellemvonásaival,
különös tekintettel a görög-római, sumér, egyiptomi, indiai, kínai, japán, afrikai, észak-európai és dél-amerikai mondakörökre. Bár a kötet tematikai egységeiben a görög-római mitológia kap hangsúlyos szerepet, a szerző igyekszik betekintést nyújtani minden földrész mítoszaiba és legendáiba.
Olyan fontos kérdésekről van szó ebben a könyvben, mint a különböző mitológiai alakok és hősök (Héraklész, Gilgames stb.), valamint a mitikus lények/szörnyetegek szerepe (Minótaurosz, sárkányok, nimfák, garabonciások stb.) a különféle népek kultúrájában és történeteiben, illetve az emberi létezés és az emberi hitvilág, valamint az emberi művészeti tevékenység alapkérdéseinek jelenléte a mítoszokban (Orpheusz, Daidalosz és Ikarosz, Pygmalion stb.)
A kötetet a történelem mélységeibe vezető mítoszok iránt érdeklődők figyelmébe ajánljuk, különös tekintettel az irodalmárokra, művelődés- és vallástörténészekre.
A szerző: Dr. Bökös Borbála a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem angol nyelv és irodalom szakának oktatója. Bölcsész végzettségét a nagyváradi Állami Egyetemen szerezte, majd a Debreceni Egyetemen doktori fokozatot szerzett. Kutatási területe a film és az irodalom viszonya, mítoszok és szimbólumok az irodalomban és a kultúrában, illetve az angolszász utazási irodalom, azon belül is angol és amerikai utazók a 19. századi Magyarországon és Erdélyben.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.