idegen nevek toldalékolása
2009. 09. 02.Az idegen nevek írásmódjával – főleg a toldalékolásával – kapcsolatban szeretnék egy részletes összefoglaló írást találni, ha van ilyen.
Rémlik, hogy valahol azt olvastam, hogy a bonyolult írásképű idegen neveket lehet kötőjellel toldalékolni, még akkor is, ha nem néma hangra végződnek, de arra már nem emlékszem, hogy mi tekinthető „bonyolultnak”.
A Lőrincze Lajos által szerkesztett, Nyelvművelésünk főbb kérdései című műben Fábián László tanulmánya, Az idegen szavak kérdése harminc oldalon keresztül foglalkozik a témával. A tanulmány azonban már régi, hiszen 1953-ban adta ki az Akadémiai Kiadó (azóta jelent meg a helyesírási szabályzat 10. és 11. kiadása is).
A téma részterületeivel foglalkozó újabb írások:
– Néhány újabb keletű idegen szavunk írásáról. In Földi Éva–Gadányi Károly (szerk.): Vox humana. Budapest, ELTE, 2000, 152–154.
– Fercsik Erzsébet: Az idegen márkanevek egy típusának magyar toldalékolása. Magyar Nyelvőr, 125 (2001), 493–494.
– Raátz Judit: Az idegen keresztnevek helyesírása. In Bozsik Gabriella–V. Raisz Rózsa (szerk.): Helyesírásunk időszerű kérdései a 21. század kezdetén, Eger, Eszterházy Károly Főiskola, 2001–2002, 122–129.
– Zimányi Árpád: Angol (jövevény)szavaink helyesírása és hibatípusai. In Bozsik Gabriella–V. Raisz Rózsa (szerk.): Helyesírásunk elvi és gyakorlati kérdéseiből, Eger, Eszterházy Károly Főiskola, 1996, 70–83.
A helyesírási szabályzat 217. pontja szerint akkor kapcsoljuk kötőjellel a toldalékot az idegen szavakhoz, ha azok néma hangra végződnek, vagy ha az utolsó kiejtett hangot a betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli (pl. Calais-ben, display-re, Montesquieu-höz).
Az Osiris-féle Helyesírás (2005, 275–276) számos kötőjeles példa felsorolása mellett kitér olyan többjegyű idegen betűkre is, amelyekhez közvetlenül kapcsolódik a toldalék (pl. oo: Daewootól, sch: Boschsal, th: Smithszel).
A magyar tulajdonnevekhez hasonlóan kötőjellel, az eredeti kezdőbetűket megtartva kapcsoljuk a toldalékot a többelemű idegen tulajdonnevekhez: Leonardo da Vinci-s, New York-i.
Ha az idegen tulajdonnév kettőzött mássalhangzóra végződik, az azonos betűvel kezdődő toldalék szintén kötőjellel kapcsolódik: Grimm-mel, Scott-tól.
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.