lelkisegély-szolgálat, férfikézilabda (?), férfi-kézilabdamérkőzés, sakkcsapatbajnokság
2010. 11. 14.Az alábbi szavak írásában kérem szíves segítségét!
lelkisegély-szolgálat
férfikézilabda
férfi-kézilabdamérkőzés
sakk-csapatbajnokság
Nem tudom, van-e értelme külön „férfikézilabdáról” beszélni, de ha mégis így teszünk, akkor alighanem a férfiak által játszott kézilabdára utalhatunk ezzel a kifejezéssel, vagyis jelentéstömörítő szóösszetételről beszélhetünk (129. pont), így egybeírjuk (ezt az teszi lehetővé, hogy nem hosszabb 6 szótagnál, vö. 138. pont).
A harmadik kérdezett kifejezésnél először is azt kell meghatározni, hogy melyik két tag tartozik szorosabban össze: a férfikézilabda valamely mérkőzéséről van-e szó, vagy pedig a kézilabda-mérkőzés férfiak között játszott formájáról. Tekintettel arra, hogy a „férfikézilabda” fogalma nem feltétlenül indokolt, inkább az utóbbinál maradok. Mivel a 9 szótagos összetételt kötőjellel szükséges tagolni, ezt a kötőjelet a két fő elem közé illesztjük, tehát: „férfi-kézilabdamérkőzés”. Ezt az első mozgószabály, 139. a) alapján tehetjük meg, hiszen a „kézilabda-mérkőzés” már önmagában kötőjeles lenne a 138. pont szerint, de a kötőjel itt az új tag miatt átkerül a két fő tag határára. Az írásmódot egyébként az is alátámasztja, hogy más sportágak mérkőzéseit is így írja az Osiris Kiadónál megjelent Helyesírás: „férfi-kosárlabdabajnokság”, 115. és 704. o.
A negyedik kérdésnél a „sakkcsapatbajnokság” írásmód lesz a megfelelő, mivel mindegyik alkotóelem összetételt alkot (‘sakkot játszó csapatok közötti bajnokság’, esetleg ‘a sakk terén értendő, csapatok közötti bajnokság’), viszont a szótagszám nem lépi túl a 6 szótagot, így nincsen szükség kötőjelre (138. pont).
