kungfuedző, kung-fu edző
2010. 11. 21.Hogyan kell írni azokat a jelöletlen összetételeket, amelyek egyik tagja kötőjeles és az egész nem haladja meg a hat szótagot?
Pl. kung-fu + edző vagy kung-fu + nagymester.
Más nyelvekből átvett új kifejezések esetében nem ritkák az efféle bizonytalanságok.
Amennyiben az egybeírt változathoz kapcsolunk újabb összetételi tagokat, azokat kötőjel nélkül egybeírjuk: kungfuedző, kungfunagymester stb.
Ha a kötőjeles alakot vesszük alapul, ahhoz az OH. 137. oldalán írottakat vehetjük alapul: „ha egy idegen írásmódú szóalak eleve tartalmaz kötőjelet, az összetételi utótagot célszerű különírni: e-mail cím, make-up készítés, feed-back rendszerű”. Ezek mintájára tehát a kung-fu edző úgynevezett „különírt összetétel”. Tovább bonyolítja azonban a helyzetet, hogy a kézikönyv szótárrészében ott van az e-business-akadémia példa (618. o.), ami viszont a fentebb megfogalmazott kivételszerűségnek homlokegyenest ellentmond, és ez alapján a kung-fu-edző forma sem lenne szabálytalan. A szabályalkotók valószínűleg el akarnák kerülni a két kötőjeles írásmódot, de ezzel egy nagyon lényeges momentum, a tagok közötti nyelvtani viszony jelöltsége vész el. Véleményem szerint nem számít nagy — vagy egyáltalán — helyesírási hibának, ha valaki két kötőjellel írja a fenti alakulatokat: e-mail-cím, kung-fu-edző stb. (A két — vagy több — kötőjeles írásmód egyébként sem újszerű a magyar helyesírásban. Pl.: A-vitamin-hiány, Ady-vers-elemzés, égetett-tégla-értékesítés, labdarúgó-Európa-bajnokság, szén-monoxid-mérgezés stb.)
Akadémiai állásfoglalás hiányában tehát egyelőre a szöveg alkotója döntheti el, melyik formát részesíti előnyben.
