Közéleti kifejezések (1): Kettős mérce
2017. 07. 16. 10 hozzászólásKét különböző szempont, érvelés, logika alapján felállított, kimondott összevetés (mérlegelés, mérce), amely egyenlőtlen, igaztalan megítéléshez, véleményhez vezet.
Például: a) ugyanazon esemény miatt az egyik országot/politikai szervezetet/személyiséget elítélik, a másikat nem (esetleg fölmentik, vagy éppen megdicsérik), b) „Nem helyes, hogy egy ország kerítést épít a bevándorlók visszatartására. De hát maguk is kerítést építenek. Az nem kerítés, csak szárnyas kapu.” – A népi bölcsességek közül a kettős mércére utaló: Más szemében a szálkát is meglátja, magáéban a gerendát sem.(Szöveg: Manyszi, kép: tudasbazis.sulinet.hu)
10 hozzászólás
A mai magyar sajtó a kettős mérce iskolapéldája.
T. Honlap! Mi az oka, hogy nem lehet hozzászólni a Boldog Magyarország rovathoz?
Vajon létezett-e valaha is kettős mérce nélküli társadalom?
M. J.-nek: Nagyon jó kérdés. Elgondolkodtam rajta. S valóban arról lehet szó, hogy az ember és a közösségek mindig másokkal szemben határozzák meg magukat, s e tekintetben nyilván én/mi vagyunk a jók, mások meg a rosszak. Tehát ilyen mélyre megy vissza a kettős mérce. De a mi modern társadalmunkban, amikor büszkék vagyunk arra, hogy mennyire felül tudunk emelkedni önös érdekeinken, mégis csak inkább bántó, káros… De az is lehet, hogy ez a túlélés egyik biztosítéka…
És egyúttal téves szillogizmus (következtetés) is.
Úgy látom, a kettős mérce inkább az önigazolás egyik módszere, és persze a hatalomgyakorlás szándékának egyértelmű megnyilvánulása („amit szabad Jupiternek…”).
Ha a túlélés feltétele mások legyőzése (elhallgattatása, ellehetetlenítése, hiteltelenné tétele stb.), akkor akár ennek biztosítéka is lehet, de ezzel a lendülettel tovább is redukálhatom, és voilá, marad a vegetatív tülekedés, mint a dudvák közt a kertben, territoriális küzdelem az élettérért. Amiből mindössze annyiban emelkedünk ki, mint a teremtés koronái, hogy eszmét gyártunk hozzá. Ettől válik aljasabbá, szemfényvesztővé.
Az, hogy a kettős mérce egyfajta emberi tulajdonság a túlélés érdekében, megértem. De miért kell a sajtónak (médiának) ebben részt vennie?
Például azért, mert meg akar nyilvánulni, ehhez viszont pénz kell, és ezzel máris véget érhet a sokat hangoztatott függetlenség.
A kettős mérce jelenségére latin bölcs mondás is utal: Quod licet Jovi, non licet bovi, ami Jupiternak szabad, nem szabad az ökörnek;t. i. egynek szabad az, ami másnak nem. Forrás: Pallas Nagylexikon
Hármas mérce miért nincs?