150 év, 150 vasútnév
2018. 07. 01. 5 hozzászólásSzázötven éve, 1868. július 1-jén kezdte meg működését a Magyar Királyi Államvasutak, a MÁV jogelődje.
Az első magyar vasútvonalat Pest és Vác között 1846. július 15-én nyitották meg. A 150 éves MÁV-ot 150 nyelven kívántuk köszönteni a vonat, vasút szóval. Össze is gyűjtöttük több mint 150 nyelven ezeket a szavakat, s azt tapasztaltuk, hogy nincs teljesen különböző 150 szó, hanem a rokon vagy szomszédos nyelvek átvették egymástól a szót. Így létezik egy nagyobb nyelvcsoport, amely az angol train, az orosz pójezd, a több szláv nyelvre jellemző vlak, a német Zug szót, illetve annak alakváltozatait használja. Különlegesnek látszik ebben is az izlandi (lest), a finn (juna), az észt (rong) és persze a magyar vasút szó is. A vasútnévtan, vasútnéprajz és vasútantropológia bevezetésével a vasút kultúrájának kutatását fontosnak érezzük. A Manyszi a Mozdonfüstös néprajz című kötetével (szerk.: Balázs Géza és Molnár Gergely) is köszönti a 150 éves MÁV-ot.
(Manyszi)
5 hozzászólás
Érdekes kérdés a vonat és a vasút közötti különbség. A vonat inkább maga a közlekedési eszköz, a vasút maga az építmény, a pálya, de a kettő néha egybeesik. Vasútállomás van, vonatállomás nincs. Vasúttársaság van, vonattársaság nincs.
Vonattal/vasúttal megyek? A vonat vasúti kocsikból áll. Hogyan lehetne megfogalmazni a különbséget?
Vonatablak van, vasútablak nincs. Vonatjegy van, vasúti jegy van? Nem tom. Vasúti kocsi, vonatkocsi? Teljes katyvasz
Vasúti közlekedés – vonatközlekedés
vasútvonal – *vonatvonal
vasutas – *vonatos
vasúti átjáró – *vonati átjáró
Érdekes nyelvi kettősség van ebben is: kisvasút – nagyvasút, kisvonat – nagyvonat… Ti is így látjátok?
A vasút a német Eisenbahnból jön (szó szerint vas+pálya), a vonat a Zug-ból (ziehen húzni, vonni).