Magyaróra, nyelvésztábor
2020. 06. 22. nincs hozzászólásMagyaróra-tábor néven folytatódott a 7. nyelvésztábor, amelynek viszont az anyanyelvi juniális volt az előzménye
A lényeg: a magyar nyelv és irodalom barátainak, generációinak találkozója – immár 10 éve Sátoraljaújhelyen, Széphalomban, a Magyar Nyelv Múzeumában. Az idei rendezvény a járványveszély miatt elrendelt rendkívüli állapot végén valósult meg – különleges óvintézkedésekkel: jóval több szabadtéri programmal. A tábor résztvevői egésznapos bodrogközi-ungi kiránduláson vettek részt: megtekintették Borsiban Rákóczi szülőhelyét (a kastélyt jelenleg a magyar állam támogatásából újítják fel), Dobóruszkán Dobó István sírhelyét, Szelmencen a trianoni határ által kettévágott falu emlékhelyét, Leleszen a premontrei kolostorban a nemrég előkerült freskókat (és nem került elő, bár a legenda úgy tartja, hogy itt van eltemetve Gertrud királyné szíve), Királyhelmecen a könyvtárat, múzeumot. A programot a kisgéresi pincesor megtekintése zárta.A nyelvésztábor sajátossága volt a kötelező távolságtartás: a szlovákiai templomokba, könyvtárakba csak maszkkal lehetett belépni, a templomokban kis papírokkal volt kijelölve a kellő távolságra elfoglalható ülőhely. Irodalmi, anyanyelvi előadások, trianoni megemlékezés, szakmai előadások, nyelvészeti módszertani program a Magyar Nyelv Múzeumában, Magyaróra bemutató és laptervezés tette teljessé a tábor programját.
Köszönet a tábor programjának szakmai támogatásáért: Fehér József ny. múzeumigazgatónak, Nyiri Péter igazgatónak, Zvolensky Gabriellának, a Bodrogközi és Ung-vidéki Közművelődési Intézet igazgatójának, Kurucz Péternek, a Magyar Nyelv Múzeuma munkatársának. A galériában látható fényképeket Balázs Géza, Blankó Miklós, Minya Károly és Kurucz Péter készítette.
- Aki nem járt még Kisgéresen, nem ismeri a Bodrogközt.
- Bodrogköz irodalomban is előforduló ritka neve: Mezopotámia.
- Kisgéres 800 éves falu, és 800 éve nagyobb, mint Nagygéres.
- Vörösmarty a Zalán futását és a Csongor és Tünde néhány jelenetét hajszálpontosan a bodrogközi tájról mintázta (holott sohasem járt ott). (Manyszi-infó)


További képek itt.
A program az NKA támogatásával valósult meg.
Vélemény, hozzászólás?