Dmitrij/Dimitrij
2008. 12. 01.A magyar sajtóban egyaránt lehet Dmitrij Medvegyevről és Dimitrij Medvegyevről olvasni. Bródy János dalszövegében Dimitrij mesél Lénáról és nem Dmitrij. Ha továbbmennék, akkor az is felmerülhet, hogy szükség van-e a szó végi „j” hangra… Lévén, hogy egy fontos nagyhatalom elnökéről van szó, jó lenne pontos magyarázatot adni arra, hogyan kell írni a vezető keresztnevét, és miért kell azt úgy írni. (A következő is felmerül: Dmitrij Ivanovics Mengyeljev vagy Dmitrij Ivanovics Mengyelejev?)
Az orosz elnök eredeti utónevében kifejezetten „Dmitrij” szerepel (a megfelelő cirill betűkkel, természetesen), a „D” után „i” nélkül, a szó végén viszont „j”-vel, l. itt:http://tinyurl.com/2gepug (átirányítás az orosz nyelvű Wikipédia szócikkére).
A magyarban nehézséget okozhat a szó eleji mássalhangzó-torlódás (ezeket régen el is kerülte a nyelvünk): még ha a nevet két szótagban is ejtjük, énekelve aligha kerülhetjük el a harmadik beiktatását, ezért mesélhetett Bródy János dalában Dimitrij, nem pedig Dmitrij Lénáról. (Más szláv nyelvekben egyébként a név Dimitrij írásmódja is előfordul.) Az utónév magyar átírása tehát nem kétséges: ez más orosz személyek utónevére is vonatkozik, így Dmitrij Ivanovics Mengyelejevére is.
Ami az utóbbi tudós vezetéknevét illeti, a cirillben két „e” szerepel benne egymás után, s ilyenkor a másodikat „j”-vel ejtjük és írjuk át. A név eredeti írásmódját itt tekintheti meg: http://tinyurl.com/5uq4x6
Hasonló nevek kérdésében a legfrissebb kiadvány az Osiris Kiadó Helyesírás c. munkája, amelynek tanácsadó részében megtalálja az átírás elveinek leírását (252–253. o., összefoglalása itt: http://hu.wikipedia.org/wiki/WP:CIRILL), szótári részében pedig a legtöbb ismert orosz személyiség nevének magyaros formáját. E nevek mai írásmódját az Akadémiai Kiadó 1985-ös kiadványa, „A cirill betűs szláv nyelvek neveinek magyar helyesírása” fektette le, amelyre a szabályzat 220. pontja hivatkozik. E kötetből egy kivonat és rövid áttekintés itt olvasható: http://tinyurl.com/5u56be
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.